Zmiany w przepisach gry w piłkę nożną

W jesiennych rozgrywkach piłkarskich stosowane będą nowe przepisy gry w piłkę nożną. Zmieniły się szczegóły dotyczące zagrania ręką, zmian zawodników,  rzutów karnych, rzutów wolnych. PZPN na portalu “Łączy Nas Piłka” umieścił film instruktażowy z udziałem czołowych polskich sędziów. Dla tych, którzy zamiast oglądania wolą poczytać przygotowaliśmy tekstowe podsumowanie. 

Zmiany zawodników

Teraz piłkarz, który jest wymieniany, musi opuścić boisko w najbliższym możliwym miejscu. Dotychczas piłkarze często „kradli czas”, ustawiając się celowo przed roszadą jak najdalej od strefy zmian. W szczególnych okolicznościach sędzia ma obecnie prawo wskazać zawodnikowi miejsce, w którym ma opuścić boisko.

Kartki dla sztabu szkoleniowego

Sędzia ma teraz możliwość karać żółtą i czerwoną kartkę nie tylko piłkarzy, ale i członków zespołu szkoleniowego przebywających na ławce rezerwowych w razie ich nieodpowiedniego zachowania. Jeśli sędzia nie jest w stanie stwierdzić, kto na ławce zachował się nieodpowiednio, kartką upomni pierwszego trenera odpowiedzialnego za zachowanie całego sztabu.

Losowanie przed meczem

Drużyna, która wygra takie losowanie, może teraz zdecydować, czy wybiera piłkę, czy bramkę, na którą będzie atakować. Dotąd możliwy był tylko wybór strony boiska

Zagranie piłki ręką

Bez zmian pozostała podstawowa kwestia – jeżeli zawodnik rozmyślnie dotyka piłki ręką, mamy ewidentne przewinienie. Natomiast doprecyzowano interpretację w innych okolicznościach. Teraz przewinienie zostanie odgwizdane przy zagraniu ręką lub ramieniem, nawet przypadkowym, gdy: piłka po odbiciu się od ręki zawodnika drużyny atakującej wpadnie do bramki rywali; zawodnik, od którego ręki odbiła się piłka strzeli gola lub stworzy sytuację bramkową dla kolegi z drużyny; piłka odbije się od ręki, która nienaturalnie powiększy obrys ciała zawodnika, a także wówczas, gdy piłka odbije się od ręki podniesionej przez piłkarza powyżej barku. Z jednym wyjątkiem, kiedy piłkarz sam ją sobie przypadkowo nastrzeli.

Zazwyczaj nie ma przewinienia, kiedy: piłka dotyka ręki piłkarza bezpośrednio po odbiciu się od jego głowy, nogi lub korpusu; piłka dotyka ręki piłkarza bezpośrednio zagranej od przeciwnika stojącego w bardzo bliskiej odległości, a także gdy piłka dotyka ręki ułożonej naturalnie, gdy nie powiększa obrysu ciała zawodnika.

Nie ma również przewinienia, kiedy gracz walcząc o piłkę upada na murawę i piłka dotyka jego ręki, którą podpiera się w naturalny sposób.

Wykonanie rzutu karnego

Po zmianach część jednej stopy bramkarza, a nie dwóch, jak do tej pory, musi pozostawać na linii bramkowej w momencie strzału lub w przypadku skoku musi pozostawać nad linią bramkową.

Bramkarz tuż przed wykonaniem rzutu karnego nie może również dotykać poprzeczki, słupka i siatki bramkowej. Te elementy muszą pozostać całkowicie nieruchome, aby nie dekoncentrować strzelającego.

Jeżeli sędzia podyktował rzut karny, a kontuzji doznał zawodnik wyznaczony do jego wykonania, sędzia pozwoli na krótką interwencję służb medycznych. Po uzyskaniu pomocy zawodnik może pozostać na polu gry i wykonać rzut karny.

Wykonanie rzutu wolnego

Przy wykonaniu rzutu wolnego często zdarzało się, że współpartnerzy wykonawcy tego rzutu powiększali mur, stając obok niego, czym powodowali opóźnienie we wznowieniu gry. Prowadziło to do prowokacji i niesportowych zachowań. Teraz, gdy trzech lub więcej zawodników drużyny broniącej ustawia mur, współpartnerzy wykonawcy rzutu wolnego nie mogą go powiększać. Muszą znajdować się w odległości przynajmniej jednego metra od muru. Jeżeli w momencie wykonania tego rzutu wolnego złamią tę zasadę, sędzia podyktuje rzut wolny pośredni dla drużyny broniącej.

Druga zmiana polega na tym, że jeżeli zawodnik drużyny broniącej wykonuje rzut wolny we własnym polu karnym, nie musi on już zagrać piłki poza pola karne, aby była ona w grze.

Piłkę uznajemy za wprowadzoną do gry, gdy zostaje kopnięta i poruszy się w sposób oczywisty. Może pozostać wewnątrz pola karnego.

Sędzia ma teraz prawo odłożyć pokazanie żółtej lub czerwonej kartki popełniającemu przewinienie zawodnikowi – w sytuacji, gdy drużyna poszkodowana zdecyduje się na szybkie wykonanie rzutu wolnego, stwarzając sobie w ten sposób szansę zdobycia bramki.

Zawodnik zostanie wówczas ukarany karą indywidualną w najbliższej przerwie w grze. Sędzia może tak zrobić pod warunkiem, że nie zaczął jeszcze procedury karania zawodnika. Przypomnijmy, że dotychczas sędzia musiał wstrzymać wykonanie rzutu wolnego i pokazać kartkę.

Jeżeli drużyna, której zawodnik wychodził na czystą pozycję i został sfaulowany zdecyduje się na takie szybkie wznowienie gry, w najbliższej przerwie w grze zawodnik drużyny przeciwnej zostanie ukarany już nie czerwoną, ale żółtą kartką.

Wznowienie gry od bramki

Podobna zmiana, jak przy rzucie wolnym z pola karnego, dotyczy rzutu od bramki, czyli popularnej „piątki”. Piłka nie musi być teraz zagrana poza szesnastkę. Ważną rzeczą jest to, że napastnicy drużyny przeciwnej nie powinni znajdować się w polu karnym, aczkolwiek sędzia może pozwolić na takie wznowienie, o ile napastnik nie będzie atakować przeciwnika przed wznowieniem gry.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.